Czy powinniśmy wejść do strefy euro?

Różne opinie

Opinii dotyczących wejścia naszego kraju do strefy euro jest wiele. Na domiar złego są one skrajne i dotyczą nie tylko zwykłych zjadaczy chleba, ale także ekspertów ze świata ekonomii oraz samych polityków. Jakie wady oraz jakie zalety może przynieść nam wejście do strefy euro? Sprawdźmy co na ten temat do powiedzenia mają eksperci.
W opinii byłego premiera – Pana Marka Belki jest to najlepszy czas na wejście naszego kraju do strefy euro. W zasadzie można rzec, iż jest to ostatni dzwonek, bowiem wszystko wskazuje na to, że wejście do strefy niesie ze sobą w dobie współczesnej sytuacji ekonomicznej korzyści nie tylko gospodarcze, ale także polityczne. Oto argumenty, które świadczą o tym, że warto posługiwać się wspomnianą walutą już teraz :
– stabilizacja kursu stanowiąca podstawowy czynnik określający skłonność względem inwestowania
– realna szansa na zwiększenie napływu kapitału zagranicznego względem naszego kraju

Owe argumenty są warunkiem rozwoju gospodarczego w naszym kraju zwłaszcza obecnie – gdy rynek jest daleki od stabilizacji. Profesor Marek Belka na łamach Polskiej Agencji Prasowej dodaje :
„…Wiele lat powtarzałem, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro. Dlaczego zmieniłem zdanie? Bo na lepsze zmienia się strefa euro, a długofalowe perspektywy polskiej gospodarki zmieniają się na gorsze i to chciałbym wyeksplikować…”

Wpływ Unii Europejskiej na polski rynek pracy po 10 latach.

Opinia serwisu Money.pl

Co na to inni eksperci? W opinii specjalistów z jednego z największych serwisów ekonomicznych w Polsce – Money, statystycznego Kowalskiego w tym momencie stać na zmianę waluty. Nie ucierpi na tym zasobność jego portfela, zaś wzrosty cen, które mają iść za wejściem do strefy euro to propagandowy mit. Jako dowód eksperci przedstawiają ekonomiczne ekspertyzy Fundacji Schumana. Z tychże opinii wynika, iż nawet w przypadku kryzysu strefy euro dla Polski nie byłoby większej różnicy. Stety, bądź nie, ale nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach miała ulec zmianie dzisiejsza sytuacja walutowa naszego państwa.

One Comment on “Czy powinniśmy wejść do strefy euro?”

Dodaj komentarz